Svet-Stranek.cz
RUUNA

Japonsko - Info:mň mň mň :3

Japonsko - Info

Japonsko na vlastní pěst
 
Rozpočet a na co nezapomenout.
S tím, že pojedeme do Japonska, jsme začali skoro rok před jeho uskutečněním.
Víc jsme to začali řešit v lednu 2018, kdy jsme se už poohlíželi po letenkách a ubytování, s tím, že jsme už měli dohodnutý termín na první tři týdny v červenci.
Pro pracující lid je dobré, dát vědět i co nejdříve v práci, že se chystáte na tak dlouhou dovolenou, ať nemáte zbytečné komplikace.

Také nezapomeňte, že do Japonska budete potřebovat platný pas! ;)

Pzn. hned dopředu. Jestli vás někdo straší s tím, že je v JP vše ve znacích, tak můžete být v klidu. Všechny turistické trasy jsou v latince. Museli by jste zabloudit opravdu daleko do neznámých krajů, aby tam nebyli aspoň stanice psané latinkou ;)
Rozpočet:
Náš původní rozpočet jsme sestavovali dopředu s kamarádkou, která už Japonsko párkrát navštívila a měla už přehled co asi kolik stojí. Tento rozpočet je na osobu na 20 dní. Po přepočtu nám to sedělo a vyšlo na předpokládaných 60.000kč

Letenky:
Předpokládaná cena: 15.000kč / Finální cena: 17.500kč
Letenky je potřeba si hlídat buď dost dopředu nebo to risknout na poslední chvilku. Záleží kolik vás asi pojede. My trošku zaspali a byli jsme ve finále rádi za těch 17k, protože na druhý den už byly za 20k xDDD Dají se ale klidně sehnat i za 12k.

JR pass:
Předpokládaná cena: 2.700kč / Finální cena: 9.500kč
Na poslední chvilku jsme udělali změnu u volby Japan Rail Passu. Původně jsme ho měli mít jen na 5 dní a jen na oblast Kyota a Hirošimi. Ve finále jsme vzali na 14 dní na celé Japonsko. Což se ve finále ukázalo jako dobrá volba. Odpadlo nám jízdné na noční spoje, kterými jsme původně měli přejíždět z Tokya do Kyota a opačně. Což bylo nějakých 3.500kč. Též jsme ušetřili i na jízdném po městě.

K čemu slouží JR pass?
Tato kartička vám usnadní cestování po Japonsku. Můžete ho použít na spoustu vlaků, autobusů a hlavně šinkanseny, které nejsou zrovna nejlevnější.

Kde sehnat JR pass?
My ho objednali z - http://www.dojaponska.cz/produkt/japan-rail-pass/
Objednávali jsme ho chvilku před odjezdem s tím, že jsme si připlatili za poštu do druhého dne. Vše proběhlo v pořádku. Dostanete papíry, které po příletu do Japonska už na letišti můžete vyměnit za vaši kartu.

Jízdné:
Předpokládaná cena: 3.000kč / Finální cena: 1.500kč
Jízdné jsme si platili prvních 5 dní v Tokyu, než nám začal platit JR pass. Nejlepší je koupit si hned na letišti kartu Suica, za kterou dáte nějakou zálohu a potom si ji jen nabýjíte. Je lepší si ji nabýt raději na víc, protože při odjezdu ji můžete vrátit a dostanete zpět zálohu i se zbytkem peněz co na ni máte. Navíc se občas hodila, protože JR pass neplatí na všechnu dopravu (např. metro).

Jak se jezdí po Tokyu a Kyotu?
Doporučuji vám zajít si po příjezdu na hlavní nebo jiné větší nádraží Tokya nebo Kyota (nebo jiného města, které navštívíte) do Turistického Informačního Centra. Ochotně vám tam poradí (anglicky) a dají vám tam potřebné mapy a zrovna vám i poradí, na které spoje máte použít JRpass a na které Suicu. 

Ubytování:
Předpokládaná cena: 19.500kč / Finální cena: 14.000kč
Ubytování jsme volili hlavně na přespání a tak, aby jsme mohli být všichni společně a neměli na pokoji případně nikoho cizího. Všechny ubytka co jsme v Japonsku měli byli pěkné a čistě a můžu všechny doporučit.
Další informace k ubytování mám vypsané níže ;)

Pojištění:
Předpokládaná cena: 1000kč / Finální cena: 750kč
Pojištění jsme vychytali dobré u AXA, která měla zrovna 50% akci.
V těchto případech je dobré mít pojištění na celý svět, ne jen na Japonsko. Po cestě do Japonska budete přestupovat na letištích, kde se může klidně něco taky stát a už se vám může pojišťovna vymlouvat, že se vám to nestalo v Japonsku, ale jinde ... Rada od mého poradce ;) 

Jídlo:
Předpokládaná cena: 10.000kč
U jídla jsem si náš finální rozpočet nehlídala, ale řekla bych, že jsme se do něj bez problému vešli. Záleží na člověku jak moc je hladný a jak moc touží testovat japonskou kuchyni. My jsme na snídani měli buď sladké pečivo nebo onigiri, které nás vyšli asi na 20 - 50kč. Během dne bylo ještě pár podobných drobností. Za oběd jsme dali od 150 do 250kč. Opravdu záleželo kde si co člověk vybral. To samé i na večeři, která někdy byla větší a někdy menší, třeba nějaké bento. 

Vstupy:
Předpokládaná cena: 2.000kč
Tuto finální cenu jsem též nehlídala. Ale když jsme to s přítelem potom lehce přepočítali, tak to celkem sedělo. Vstupy do chrámů a svatyní nás stáli většinou okolo 100kč. Ty větší památky max 200kč. A některé se neplatí vůbec ... jako třeba Fušimi Inari ^^

Kapesné:
Předpokládaná cena: 5.000kč
Kolik jsem ve finále utratila za své blbosti netuším xD
Vzhledem k tomu, že jsem dostala ještě nějaké peníze od rodičů, tak byla má útrata určitě o něco větší ^^ Opět záleží na člověku, jak moc utrácí ;)

Ubytování:
Booking.com je stránka, na které hledám vždy ubytování na dovolené, cony a podobně. Proto jsem i tentokrát zvolila jeho služby a zarezervovala tam ubytování na pobyt v Tokyu i Kyotu. Upozorňuji, že je potřeba se dobře dívat na popisky. V Japonsku je spousta hotelů i hostelů, které jsou určené jen pro muže nebo jen pro ženy! Například ty známé kapslové hostely, jsou většinou jen pro muže.

Cenově se můžete pohybovat od 300kč za noc až do šílených částek. Je potřeba to dobře projít a rozmyslet si, co od vašeho bydlení chcete. My tam chodívali vyloženě přespávat, takže jsme nepotřebovali třeba takovou kuchyňku. Já si zase třeba zakládám na tom, abych měla vždy svou koupelnu, společné na chodbě nesnesu. Tohle vše je dobré si dopředu ujasnit a hned bude váš výběr jednodušší.

Co se komunikace týče, už na Bookingu máte většinou napsané, zda vaši hostitelé mluví nebo nemluví anglicky. Já měla štěstí na angličtináře, takže s komunikací nebyl problém. Ubytování tam jinak bývají časově od 15-16hod. check-in a do 11hod. check-out. Takže v podstatě jako u nás.

Ohledně vybavení ubytování. V Japonsku je vše miniaturizované, takže i pokoje jsou dost maličké a my jsme třeba trošku postrádali skříně, kam bychom si vyložili oblečení z kufrů. Naopak koupelny a záchody jsou vybavené. Měli jsme tam zubní kartáčky s pastou, šampóny, kondicionéry, sprcháče. Na těch lepších jsme měli i žiletky na holení, tyčinky do uší nebo třeba gumičku na vlasy do sprchy xD

Většinu času v Japonsku jsme přespávali na futonech. Spalo se na nich opravdu velmi dobře. Většina ubytování nám poskytla i takové jukaty na spaní, které nám asi po dvou nebo třech dnech vyprali zároveň s povlečením. 
Za co si v Japonsku připlatíte?

Ovoce:
Ovoce je v Japonsku celkem dost drahé, ale velmi dobré. My jsme často naráželi na melouny, mango nebo kiwi. Nejdražší byli ale hrozny, které stáli 3000kč za kilo! 

Pivo:
Další za co si připlatíte je pivo. Za plechovku dáte většinou okolo 40kč. Jsou ovšem dost silná (min. 5%). Víc ale dáte za třetinku čepovaného, která vás může vyjít i na 150kč!

 
A na čem se dá ušetřit?

Záchody:
Na rozdíl od naší země, v Japonsku byli všechny záchody zadarmo! A všechny, včetně těch v parku, byli krásně čisté! A byli všude!

Pití:
Pití máte už teoreticky započítané do jídla. Ovšem vždy když dojdete do restaurace, tak hned dostanete vodu s ledem nebo vychlazený čaj. A neustále vám pití doplňují.

Bento:
Benta se nám oplatilo kupovat, protože nás vyšlo do 100kč a dobře jsme se z něj najedli. Dokonce i se suši se dali najít a též to stálo pár korun a bylo dobré ;)

návštěvníků stránky
celkem105 025
tento týden95
dnes22